Batterijopslag op fruitbedrijf

Westeneng koel- en fruitbedrijf in Bunnik teelt op 40 hectare voornamelijk peren, naast appels, aardbeien, pruimen en kersen. De daken van het eigen koelhuis liggen al jaren vol zonnepanelen; met een batterij benut het bedrijf die stroom nu ook ’s nachts, wanneer de koeling doordraait. De aanschaf werd gefinancierd met een Batterijlening van het Energiefonds Utrecht.

MKB
Batterijopslag
Netcongestie
125 kW
flexibel vermogen
40 hectare
fruitteelt

Over Westeneng koel- en fruitbedrijf

Jacob en Eveline Westeneng zijn samen eigenaar van Westeneng koel- en fruitbedrijf in Bunnik. Het bedrijf teelt hoofdzakelijk peren van de rassen Conference, Sweet Sensation en Gräfin Gepa, die internationaal worden verkocht. Daarnaast telen de ondernemers appels, aardbeien, pruimen en kersen, die hun weg naar de lokale consument vinden via de eigen Plattelandwinkel De Achterdijk en een fruitautomaat. Om de peren jaarrond te kunnen verkopen, worden ze gekoeld in het eigen koelhuis.

Stroom beter verdelen

Omdat ook ’s nachts gekoeld wordt en de zon soms meer energie oplevert dan op dat moment nodig is, schafte het bedrijf een batterij aan. “Doel is om stroom beter te verdelen,” aldus de ondernemers. “De batterij slaat de overdag opgewekte energie op, zodat die later ingezet kan worden. Dat verhoogt het eigen gebruik van de zonne-energie. Bij stroomstoringen kan een batterij ook helpen om belangrijke systemen draaiende te houden, zoals de koeling en het watergeefsysteem van onze fruitbomen.”

Financiering parallel aan de terugverdientijd

“Omdat zonnepanelen en een eigen batterij best veel financiële middelen ineens vragen, hebben we ervoor gekozen om een deel te lenen via het Energiefonds Utrecht. De afschrijvingen lopen parallel met de beoogde terugverdientijd. Wij vinden het mooi dat we hiermee in het overvolle energienet van Utrecht een kleine bijdrage aan de energietransitie kunnen leveren.”